Er du på udkig efter mere end events? Find nyheder og baggrund her.

Calendar

In progress

Action Training / Aktionstræningen - No Deportations 13:00 Folkets Hus

Sun 26. Jan

Clothes Exchange & Sewing Workshop at Skraldespanden 14:00 Skraldespanden
Læsninger i ANA #14 – Amalie Smith og Franziska Hoppe 15:00 Astrid Noacks Atelier
Queer Film Klub #11: Queer Utopia // FTM-FTW // Straight 2 Hell 19:00 Café Mellemrummet

Mon 27. Jan

Gry Stokkendahl Dalgas i samtale med Mads Ananda Lodahl 17:30 poeisens hus
Det Bløde Rum - Topic: Anxiety and coping stageties 18:00 BumZen
Partiturskabelse - Seminar og Workshop med Lars Kynde 20:00 Kommunal Kunst og Teknik

Wed 29. Jan

BCK - Boller i Karry 18:00 BumZen

Thu 30. Jan

Paint the streets! XR plakater aktion 21:00 Café Mellemrummet

Fri 31. Jan

SUPERNOISE pre-event 18:00 NeoStøb
Forfatterforedrag om De stridbare danskere 19:00 Bogcaféen Halmtorvet
The Grand Vacation is Back! :Dancing Time for Dancers 22:00 Bolsjenfabriken Ragnhildgade 1

Sat 1. Feb

Boykot Israel går på gaden lørdag, den 1. februar 13:00 Nørreport station
Møde i anarkistisk oversættergruppe 15:00 Bogcaféen Halmtorvet
Kærshovedgård Solidaritet - Støttebar 18:00 Folkets Hus

Sun 2. Feb

Brætspilsdag i Folkets Hus! 11:00 Folkets Hus
Folkets Universitet: Sokratisk visdom - del 6 14:00 Folkets Hus
Læsninger i ANA #15: Troels Skov Nielsen og Jonas Georg Christensen 15:00 Astrid Noacks Atelier

Mon 3. Feb

Det Bløde Rum - Free Conversation 18:00 BumZen

Tue 4. Feb

Justice in Colombia 17:00 KUA3, 8A-0-57

Wed 5. Feb

2020: Et revolutionært årti? 17:00 Christianshavns Beboerhus
Ex-guerillaer bygger for fred 17:30 3f BJMF

Thu 6. Feb

Retten til forsvar - politisk vold i Colombia 17:00 DJØF
Extinction Rebellion Onboardingmøde 18:00 Ukendt
Changing the Rules of Society 19:00 think.dk

Fri 7. Feb

Operation Klimahandling går til Transportministeriet 11:30 Rigsdagsgården
Bolsjen's Winter Retreat - A Two Room Bonanza 23:00 Bolsjefabrikken

Sat 8. Feb

X-Static dance 15:15 Folkets Hus - Sportsrummet

Mon 10. Feb

Det Bløde Rum - Conversation Circle 18:00 BumZen
Fejring af World Pulses Day 18:30 Kulturhuset Kilden

Wed 12. Feb

Feral festival -punk and poetry 19:00 AFUK

Thu 13. Feb

Feral festival -piping hot 19:00 AFUK

Fri 14. Feb

Feral festival -no saints on Valentine's 19:00 AFUK
5 years of Folkets Haus - Birthday Party! 19:00 Folkets Hus

Sat 15. Feb

Feral festival -the circus ball 18:00 AFUK

Mon 17. Feb

Det Bløde Rum - Topic: TRE (Trauma and stress release exercises) Bodywork 18:00 BumZen
Extinction Rebellion Onboarding Meeting 18:00 Ukendt

Sat 22. Feb

Netværksmøde i Genopret Kbh 12:00 Folkets Hus 1.sal
X-Static dance 15:15 Folkets Hus - Sportsrummet

Sun 23. Feb

PÅ DEN ANDEN SIDE AF VALBY BAKKE 13:00 Forum Metro Station

Mon 24. Feb

Det Bløde Rum - Topic: Activism - what and how? 18:00 BumZen

Thu 27. Feb

Demonstration: Generation Identitær ud af København 17:00 Christiansborg Folketinget

Fri 28. Feb

GULAG BEACH (de) + HATEHUG (de) + More tba 21:00 Ungdomshuset

Sat 29. Feb

Talk about the yellow vests, the revolt of the center 16:00 Bogcaféen Halmtorvet

Mon 2. Mar

Det Bløde Rum - Free Conversation 18:30 BumZen

Sat 7. Mar

X-Static dance 15:15 Folkets Hus - Sportsrummet

Mon 9. Mar

Det Bløde Rum - Free Conversation 18:00 BumZen

Wed 11. Mar

Åben øve-session i genoprettende cirkler 16:00 Folkets Hus 1.sal

Mon 16. Mar

Det Bløde Rum - Conversation Circle 18:00 BumZen

Sat 21. Mar

X-Static dance 15:15 Folkets Hus - Sportsrummet

Sun 22. Mar

Lorteøen - Amagerturen 13:00 Forum Metro Station

Sun 3. May

Modstands og Befrielsestour 10:00 Forum Metro Station

No more events