Calendar

In progress

Nowtopia 16:00 Den Grå Hal
Sommerhøjskole: Nordisk Børnehaveoprør! 09:00 Makvärket
Nowtopia Grey Hall Thursday -Sunday Public Program 17:00 Den Grå Hal

Sat 18. Aug

Nørrebro Pride 2018 12:00 Nørrebro station
Pink/Sort blok 14:00 Sankt Hans Torv
Queerlands 2018 15:00 Warehouse 9
Klub Æter: Fatamorgana/The Mothercycle/Forbidden Rituals/Techne 20:00 Ungdomshuset
Nørrebro Pride After Pride 21:00 BumZen

Tue 21. Aug

Dasein presents: Crywank (uk) + Flayed + Broodl 19:00 Underwerket

Thu 23. Aug

Arternes Optog - Naturmarch for bevarelse af Amager Fælled. 16:30 DR Byen St. (Metro)
Bevar Amager Fælled Demonstration 18:00 Rådhuspladsen københavn
Projektgruppemøde: Makerspace i Ungdomshuset 19:00 Ungdomshuset

Fri 24. Aug

Bustur til Stockholm: Strike Back - forsvar strejkeretten! 18:00 Stockholm
Ditches (swe)//Hook Jaw//Quitters 21:00 Ungdomshuset

Sat 25. Aug

STRIKE BACK - Defend the Right to Strike 00:00 Stockholm
Bus til CodeRood Action + Camp 10:00 København
Pop-up højskole - Kan kunsten være frigørende? 10:30 Ukendt
Foster Care / Ohyda / The Monoliths / Noise Family 21:00 Ungdomshuset

Sun 26. Aug

Fødselsdags Rengøring! 12:00 Ungdomshuset
Queer Film Klub # 1: The Revolution Is My Boyfriend! 19:00 Café Mellemrummet

Thu 30. Aug

Vi vil have færre svin i Danmark 14:00 Christiansborg Slotsplads
Ungdomshuset ★ 10 års fest ★ Galla Folkekøkken ★ Dag 1 19:00 Ungdomshuset

Fri 31. Aug

Ungdomshuset ★ 10 års demonstration 17:00 Blågårds Plads
Ungdomshuset ★ 10 års fest ★ Dag 2 20:00 Ungdomshuset

Sat 1. Sep

Ungdomshuset ★ 10 års fest ★ Dag 3 21:00 Ungdomshuset

Sun 2. Sep

Bellicose Minds, us △ Horror Vacui, it △ Gaslight 20:00 Ungdomshuset

Thu 6. Sep

Læsekreds: Klimaretfærdighed 20:00 Afrika Kontakt

Sat 8. Sep

Folkets Klimamarch 2018 13:00 Bertel Thorvaldsens Plads
Lucio Urtubia - anarkist, bankrøver, falskner og murer - dokumentarfilmvisning, oplæsning + debat 20:00 Bogcaféen Kotik

Thu 13. Sep

Baraften med CRS - fødselsdags-edition 18:00 Bogcaféen Barrikaden
Quiz-night i Barrikaden: Fødselsdags-edition 20:00 Bogcaféen Barrikaden

Fri 14. Sep

Vi glemmer aldrig Sabra og Shatila 18:00 Solidaritetsbutikken

Sat 15. Sep

Plantebaseret Høstfest 17:00 Kulturhuset Kilden
Burial Invocation • Taphos • Tardus Mortem • Ultra Silvam 20:00 Ungdomshuset

Thu 20. Sep

Ungdomshuset: Fra åbning til rydning til åbning (oplæg) 20:00 Bogcaféen Barrikaden

Fri 21. Sep

Septemberskole: En anden globalisering er mulig 16:00 Makvärket

Thu 27. Sep

10 år i Ungdomshuset på Dortheavej 61 (oplæg) 20:00 Bogcaféen Barrikaden

Thu 4. Oct

Læsekreds: Klimaretfærdighed 20:00 Afrika Kontakt

Thu 1. Nov

Læsekreds: Klimaretfærdighed 20:00 Afrika Kontakt

Thu 6. Dec

Læsekreds: Klimaretfærdighed 20:00 Afrika Kontakt

No more events