Ungdomshuset

Dortheavej 61, 2400, København NV.

Ungdomshuset er et brugerstyret, modkulturelt aktivitetshus i Nordvest.

Der er mange faste aktiviteter hver uge og huset er næsten åbent hver dag.
Huset er udelukkende drevet af frivillige kræfter. Ungeren huser
træningsfaciliteter, folkekøkken, værksteder, øvelokaler, bogcafé,
mødelokaler, koncerter, festivaler, og en bar. Det ugentlige mandagsmøde
får det hele til at køre rundt og der kan altid bruges flere hænder i
husets mange grupper. Huset er hvad man gør det til – det er husets
aktivister der bestemmer hvilke aktiviteter huset kan, og skal rumme.

Dukker man op på et mandagsmøde og melder sig som frivillig, vil man blive
taget godt imod og sat ind i tingene.

Webside: http://ungeren.dk/

Kommende events

lør d. 18. aug

Klub Æter: Fatamorgana/The Mothercycle/Forbidden Rituals/Techne 20:00 Ungdomshuset

man d. 20. aug

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 16:00 Ungdomshuset
Mandagsmøde 19:00 Ungdomshuset

tir d. 21. aug

Ungdomshusets Spilcafé 16:00 Ungdomshuset
Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 16:00 Ungdomshuset

tor d. 23. aug

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 17:00 Ungdomshuset
Folkekøkken 19:00 Ungdomshuset
Projektgruppemøde: Makerspace i Ungdomshuset 19:00 Ungdomshuset

fre d. 24. aug

Ditches (swe)//Hook Jaw//Quitters 21:00 Ungdomshuset

lør d. 25. aug

Foster Care / Ohyda / The Monoliths / Noise Family 21:00 Ungdomshuset

søn d. 26. aug

Fødselsdags Rengøring! 12:00 Ungdomshuset

man d. 27. aug

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 16:00 Ungdomshuset
Mandagsmøde 19:00 Ungdomshuset

tir d. 28. aug

Ungdomshusets Spilcafé 16:00 Ungdomshuset
Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 16:00 Ungdomshuset

tor d. 30. aug

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 17:00 Ungdomshuset
Folkekøkken 19:00 Ungdomshuset
Ungdomshuset ★ 10 års fest ★ Galla Folkekøkken ★ Dag 1 19:00 Ungdomshuset

fre d. 31. aug

Ungdomshuset ★ 10 års fest ★ Dag 2 20:00 Ungdomshuset

lør d. 1. sep

Ungdomshuset ★ 10 års fest ★ Dag 3 21:00 Ungdomshuset

søn d. 2. sep

Bellicose Minds, us △ Horror Vacui, it △ Gaslight 20:00 Ungdomshuset

man d. 3. sep

Mandagsmøde 19:00 Ungdomshuset

tir d. 4. sep

Ungdomshusets Spilcafé 16:00 Ungdomshuset
Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 16:00 Ungdomshuset

tor d. 6. sep

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 17:00 Ungdomshuset
Folkekøkken 19:00 Ungdomshuset

man d. 10. sep

Mandagsmøde 19:00 Ungdomshuset

tir d. 11. sep

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 16:00 Ungdomshuset
Ungdomshusets Spilcafé 16:00 Ungdomshuset

tor d. 13. sep

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 17:00 Ungdomshuset
Baraften med CRS - fødselsdags-edition 18:00 Ungdomshuset
Folkekøkken 19:00 Ungdomshuset
Quiz-night i Barrikaden: Fødselsdags-edition 20:00 Ungdomshuset

lør d. 15. sep

Burial Invocation • Taphos • Tardus Mortem • Ultra Silvam 20:00 Ungdomshuset

man d. 17. sep

Mandagsmøde 19:00 Ungdomshuset

tir d. 18. sep

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 16:00 Ungdomshuset
Ungdomshusets Spilcafé 16:00 Ungdomshuset

tor d. 20. sep

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 17:00 Ungdomshuset
Folkekøkken 19:00 Ungdomshuset

tir d. 25. sep

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 16:00 Ungdomshuset
Ungdomshusets Spilcafé 16:00 Ungdomshuset

tor d. 27. sep

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 17:00 Ungdomshuset

tir d. 2. okt

Ungdomshusets Spilcafé 16:00 Ungdomshuset
Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 16:00 Ungdomshuset

tor d. 4. okt

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 17:00 Ungdomshuset

tir d. 9. okt

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 16:00 Ungdomshuset
Ungdomshusets Spilcafé 16:00 Ungdomshuset

tor d. 11. okt

Bogcaféen Barrikaden + Distro 61 17:00 Ungdomshuset

tir d. 16. okt

Ungdomshusets Spilcafé 16:00 Ungdomshuset

tir d. 23. okt

Ungdomshusets Spilcafé 16:00 Ungdomshuset