Tirsdag d. 19. marts kl. 17:00 - 18:30
How to stop a pipeline: Meet the activists from STOP EACOP who are trying to stop the world's largest heated oil pipeline
The biggest heated oil pipeline in the world, EACOP, is about to tear its way through Uganda and Ta…
Tirsdag d. 19. marts kl. 19:00 - 20:30
Trouble Tuesday vol 3 - Statslig Overvågning
Trouble Tuesday Vol 3 – Statslig Overvågning
Tirsdag d. 19 marts. Kl 19:00 i Barrikaden
En ti…
Onsdag d. 20. marts kl. 16:00 - 19:00
Equinox - Detox
Er du også træt af vinter, skærme og mørket?
Kom med til Økokøn og Mærk Verden’s markering af, a…
Onsdag d. 20. marts kl. 17:00 - 20:00
Dwindling software freedom in the R ecosystem
On 2024-03-20, 17:00 at Vester Farimagsgade 37A, …
Onsdag d. 20. marts kl. 17:00 - 20:00
Banner og skilte workshop for Palæstina
Onsdag den 20. marts afholder vi i samarbejde med Palæstina Solidaritetsnetværk en banner & skilte …
Onsdag d. 20. marts kl. 17:15 - 18:00
Scientist Rebellion Denmark - Intro Meeting
Are you a scientist or academic concerned about the climate and ecological crisis? Do you want to k…
Onsdag d. 20. marts kl. 19:30 - 20:30
Infomøde, Strejke for Gaza - Aarhus // Infomeeting, Strike for Gaza - Aarhus
[Dansk]
Den 05. april afholder vi igen landsdækkende undervisningsstrejke sammen med København, fo…
Gentagende events
Seneste events
Alle events
Tirsdag d. 19. marts
17:00
How to stop a pipeline: Meet the activists from STOP EACOP who are trying to stop the world's largest heated oil pipeline
Mellemfolkelig Samvirke København
Onsdag d. 20. marts
16:00
Equinox - Detox
NOAH
19:30
Infomøde, Strejke for Gaza - Aarhus // Infomeeting, Strike for Gaza - Aarhus
(Cafe Mellemfolk)
Torsdag d. 21. marts
15:30
En fjerdedel af en mand
Café Oskar
Fredag d. 22. marts
07:00
pre-COP action: We put pressure on 40 climate ministers to phase out fossil fuels.
Marienlyst Strandhotel
Lørdag d. 23. marts
12:00
Brake-through! Bike Workshop on brakes!
Folkets Hus
Søndag d. 24. marts
10:00
Legestue i Ungdomshuset: Børnemagt læser højt!
Ungdomshuset (kbh)
Mandag d. 25. marts
19:00
Åbent Møde i Extinction Rebellion Odense
HUSET Odense
Fredag d. 29. marts
21:00
ATOM ATOM (de) BRIEFBOMBE (de) HÆVNER (kbh)
Ungdomshuset
Lørdag d. 30. marts
11:00
Transgender day of visibility
Farum Kulturhus
Søndag d. 31. marts
13:00
#cryptohagen
Cafe Mellemrummet
Mandag d. 1. april
19:00
AKTIVISTMØDE / ACTIVIST MEETING
Ungdomshuset (Odense)
Onsdag d. 3. april
15:00
Analog Netværk Aarhus
Sager der Samler
Torsdag d. 4. april
16:30
Reception: Krigen og Venstrefløjen
Kulturhuset Indre By
Fredag d. 5. april
13:00
Landsdækkende undervisningsstrejke for Gaza // National student strike for Gaza (AARHUS)
Nobelparken
Lørdag d. 6. april
13:00
Konference: Take the power from the 1%
Arbejdermuseet
Søndag d. 7. april
12:00
Bannerworkshop for rebeller i Odense
Huset (Odense)
Tirsdag d. 9. april
17:00
Fredsinitiativet inviterer til oplæg ved Morten Thing
3F Frederiksborg
Onsdag d. 10. april
19:00
Studiekreds: Militarisering, oprustning og imperialisme
Solidaritetshuset
Torsdag d. 11. april
17:00
Forum for Prison Abolition: Monthly Assembly
Folkets Hus
Fredag d. 12. april
20:00
K-TOWN ON WHEELS STØTTESHOW
Ungdomshuset (kbh)
Lørdag d. 13. april
12:00
Begravelse af manglende REEL klimahandling. Optog fra Folkets Park til Københavns Rådhusplads.
Folkets park
Søndag d. 14. april
11:00
Naturlegepladsens loppe-markeds-dag
Naturlegepladsen
Mandag d. 15. april
19:00
AKTIVISTMØDE / ACTIVIST MEETING
Ungdomshuset (Odense)
Fredag d. 19. april
20:00
Ghouls Night Out
Ungdomshuset (kbh)
Torsdag d. 25. april
16:30
GENOPRET KBH_April meet up: Øvesession i genoprettende cirkler / Practice session in restorative circles
Folkets Hus
Fredag d. 26. april
17:00
'Lev og Lær' i Økosamfund - Social Bæredygtighed
Hallingelille Økosamfund
Lørdag d. 27. april
12:00
🌸CLOTHING SWAP – //spring cleaning edition// 🌸
Café Mellemfolk
Mandag d. 29. april
19:00
AKTIVISTMØDE / ACTIVIST MEETING
Ungdomshuset (Odense)
Lørdag d. 4. maj
09:00
Sydfyns FESTIVAL for Kreativ Bevægelse
CirkusRummet
Onsdag d. 8. maj
08:00
Block Tesla – Disrupt Elon (Berlin)
Grünheide
Torsdag d. 9. maj
13:00
Activist school: Building power for climate justice
Makværket
Lørdag d. 11. maj
17:00
Queer Wellness 🫧 maj 🫧
Sjællandsgade Bad
Mandag d. 13. maj
17:00
Forum for Prison Abolition: Monthly Assembly
Folkets Hus
Onsdag d. 15. maj
18:00
Talk with Gabriel Kuhn: The Individual vs. the Collective 2024
Bogcaféen Halmtorvet
Lørdag d. 18. maj
11:00
MAINDREAM 2024
Makværket
Fredag d. 24. maj
17:00
'Lev og Lær' i Økosamfund - Økologisk bæredygighed
Friland
Mandag d. 27. maj
19:00
AKTIVISTMØDE / ACTIVIST MEETING
Ungdomshuset (Odense)
Mandag d. 3. juni
17:30
Fællesmøde i XR København
Greenpeace Office
Onsdag d. 5. juni
15:00
Analog Netværk Aarhus
Sager der Samler
Tirsdag d. 11. juni
17:00
Forum for Prison Abolition: Monthly Assembly
Folkets Hus
Fredag d. 14. juni
15:00
Fælles tur til Pulp Fiction
Gerritsplads
Lørdag d. 15. juni
06:00
Take Concrete Action - Pulp Fiction
Take Concrete Action
Torsdag d. 20. juni
15:00
Sommerhøjskole - Et pengesystem for alle & en økonomi for fremtiden
Vestjyllands Højskole
Onsdag d. 17. juli
06:00
BornHack 2024
BornHack
Lørdag d. 3. aug.
09:00
Cykeltur til Freilauf Camp 24
Cykeltutten
Torsdag d. 29. aug.
06:00
Klimafolkemødet i Middelfart
Klimafolkemødet
Tirsdag d. 3. sept.
14:00
Peacekeeper træning
Magneten, Teaterøen